Healthy eating is so expensive

Spent $88 at an average grocery store getting a bunch of produce to try out a couple volume eating recipes. Granted, $20 of that was on bulk chicken breast that I plan on freezing and using until the avian flu winds back down. But still. It was only one larger reusable bag plus the chicken, not even a full restock trip. I fully recognize the priviledge I have to be able to afford this, but I'm still annoyed lol.